Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Ye, Dua Et, Sev
Yazan : Mustafa IRMAK


Bu filmin çekilmesinde Julia Roberts’ ın büyük katkısı var. Tabii bir de Ryan Murphy ile olan yakınlıkları… Nip/ Tuck ile tanınan Ryan Murphy; bir edebiyat uyarlaması ile karşımızda.

Aslına bakarsanız, bir tür “bohem yaşam” özlemi üzerine… “Hiçbir şey” sizlik “herşeydir”…

Kendini yeniden bulma, herşeyini bırakıp yeniden oluşmanın seyahati…

Elizabeth Gilbert (Julia Roberts) , bir gün farkeder ki; kocası aradığı adam değildir, işi artık ona anlamsız gelir, hayatta başka şeyler olmalıdır ama nedir? Nerede aramalıdır hayatın gizemini?

Ve yollara düşer… İtalya, Hindistan, Bali… Tüm bu arayışın bir falcının önerileri ile başlaması hikayenin yumuşak karnı olsa da, bazı sekansları ile keyifle izlenen, etkili diyalogları ile akılda kalıcı bir film “Ye dua et sev“.

Kendi “kelime” sini arayan bir kadının tinsel yolculuğu… İtalya kısmını keyifle izlerken, seyahatin Hindistan kısmında biraz sıkılabilirsiniz. Aslında neden bu kısmın olduğu pek anlaşılamasa da, allahtan Javier Bardem ve Bali coğrafyası ve bir de Julia Roberts sempatikliği ile filmi tamamlayabiliyoruz…Filmin İtalya’ da geçen ve “Hiçbir şey yapmamanın hazzı” üzerine diyaloglarla süslenmiş kısmını sanki başka bir yönetmen çekmiş gibi…  Eğlenceli diyaloglar, sinemasal oyunlar, Roma’ nın inanılmaz resimleri ve İtalyan yaşam tarzına dair keyifli herşey. Tabi ki spagetti, şarap ve seks… Kadınlar ve göbekleri üzerine bir pizza salonu bölümü varki unutamayacaksınız…

Bir düşünün bakalım… Sizi ifade eden kelime hangisi?

Romantizm dolu ve bol bol “felsefe yapan” bir hikayede doya doya Javier Bardem ve Julia Roberts…

İyi seyirler…Ryan Murphy


Bu Eleştiriyi Paylaşın!