Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Stone / Şantaj
Yazan : Mustafa IRMAK

Stone / Şantaj
Yönetmen
John Curran
Senarist
Oyuncular
Robert De Niro
Milla Jovovich
Edward Norton
Frances Conroy
Enver Gjokaj
Tür
Dram, Gerilim
Yapım
105dk. Abd, 2010


Filmin orjinal adı “Stone”. Filmin ana karakterinin takma adı. Ama ne hikmetse Türkiye’ de vizyona “Şantaj”  ismiyle  sokulan filmde, hadi biraz zorlasanız öyle hafif şantajımsı bir durum olsa da, aslında filmin meselesi bambaşka.

Günahlarımız… Günah işlemek mi sizi günahkar yapar, yoksa zaten bir günahkar olduğunuz için mi günah işlersiniz ? Adaletin önüne çıkarılarak on beş yıl hapse mahkum edilmiş bir psikopat… Ve tahliyesi öncesinde karşısına çıkan, belki de hayatı kendisininkinden daha hasarlı bir tahliye memuru…

Tüm hayatı boyunca insanlar işledikleri her günahın cezasını çekerler mi ? Cezası çekilmeyen bu günahların hesabı nerede verilecek?

Bir mahkumun kendi tahliyesine karar verecek olan memuruna dayattığı adalet sınavı… (hadi zorlayıp şantajı diyelim)…

Lafı çok dolandırmadan filmin asıl sorusunu soralım; “İlahi adalet” var mıdır ve varsa nasıl tecelli edecektir? Reenkarnasyon mu? Cehennem mi? Yoksa Stone’ un karısı Lucetta’ nın dediği gibi ” Böyle bir şey yok” mu?

Jack Maybury (Robert De Niro) filmin hemen başında, - kanaatimce en etkileyici sekansında -  hayatının en büyük suçunu/günahını işler… Karısına cehennem hayatı yaşatan bir koca, sevgisiz bir baba… Hesabı verilmemiş günahlar…

Aşk Artık Burada Oturmuyor (2004), Duvak (2006) ve Şantaj (2010)’ da yönetmen koltuğunda oturan John Curran, son olarak The Killer Inside Me (2010) ‘ de senaryoyu yazdı…

xxxxxJohn Curran
“The Killer Inside Me“; yazar Jim Thompson’ın aynı adlı romanından yönetmen Michael Winterbottom tarafından beyazperdeye uyarlandı. Şiddet sahneleri sebebi ile eleştirilen bu filmi henüz göremedim. Ama yönetmen Michael Winterbottom ise dikkate değer bir film olacağı kesin.

“Stone” ise belki de en çok senaryosunda gedikler içeren bir film olmuş. Büyük sorular soran ama bir türlü nihayete erdiremediği ilahi meselelere teğet geçen bir film. Ancak kadro inanılmaz… Stone rolünde; her role bukalemun misali evrilen Edward Norton, Stone’ un karısı Lucetta’ da Milla Jovovich , tahliye memuru Jack Maybury rolünde Robert De Niro ve onun eşi Madylyn rolünde bol ödüllü Frances Conroy. Aksiyonların aranılan kadını Milla Jovovich kendisinden beklenenin ötesinde bir oyunculuk sergilemiş. Robert De Niro’ nun oyunculuğuna  ise söylenecek söz yok zaten.

Özellikle kadrosu ile izlemeye değer bir film…


Bu Eleştiriyi Paylaşın!