Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Ölüm Geçirmez
Yazan : Mahmut IRMAK

Ölüm Geçirmez
Yönetmen
Quentin Tarantino
Senarist
Quentin Tarantino
Oyuncular
Kurt Russell
Rosario Dawson
Vanessa Ferlito
Jordan Ladd
Rose McGowan
Tür
Dram, Komedi, Gerilim
Yapım
90dk. Abd, 2007


Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği, ayrıca barmen rolünde karşımıza çıktığı “Ölüm Geçirmez” (Death Proof-2007), ‘Dublör Mike’ ın gerilim ve macera dolu hikâyesini anlatıyor.

Fast&Furious ve Scream karışımı bir çalışma olmuş diyebiliriz. Benzeri kampüs-korku filmlerinden farkı ise,  yönetmenin sinematografik denemelerinde göze çarpıyor. Tarantino yine hayallerinin peşinden gitmiş ve  bu sefer bir ‘grindhouse’ filmiyle çıkıyor karşımıza. Oyunculuklar vasat gibi görünse de, Kurt Russel performansıyla hemencecik sıyrılıyor aradan.

Film belki de Tarantino’nun aktrislerine en uzun replikleri paylaştırdığı filmidir diyebiliriz. Mike kurbanlarının peşinde yolları aşındırırken, biz de onların modellikle, aktrislikle, erkek arkadaşlarıyla ve hayatla ilgili uzun sohbetlerine konuk oluyoruz.


Quentin Tarantino
Film iki kısımdan oluşuyor, iki bölüm arasında sinematografik olarak büyük farklar var; İlk kısımda 70′li yılların seks ve şiddet içerikli ucuz Grindhouse Theater filmlerine gönderme yapılıyor. Amatör bir kamera tarafından çekilmişcesine kalitesiz bir mizanpaj yanında  oyunculuk, diyalog ve film kareleri taklit edilmiş. Bazı sahneler nostalji havası yaratılmak için yıllandırılmış. İkinci kısımda ise hem kızlarımızın zekâları ve yetenekleri, hem de sinematografi büyük evrim geçirmiş bir şekilde karşılıyor bizi. Dublör Mike’ın işi ikinci kısımda biraz daha zorlaşacaktır…

Diyaloglar uzun ve bizi zaman makinesiyle geçmişlere götürüyor. Karşılıklı atışmalar, günlük hayatın incir çekirdeğini doldurmayan detaylarına dolanmış Tarantinovari obsesif polemikler …

Filmde şiddet ve gerilim içeren sahneler çok uzun sürüyor; Tarantino çarpışma ve takip sahnelerini çekerken zorlanmış olmalı. Filmin hikâyesini değiştiren bu sahneler ustalıkla ve onlarca plan kullanılarak yönetilmiş.

Referans alınan eski filmlerin pek de ünlü olamamış aktrislerini görüyoruz jeneriklerde. Tarantino’nun saygı duruşu, özenle seçilmiş film müzikleri eşliğinde sonlanıyor.

Uzun sohbetlerden sıkılmayacaksanız; Tarantino mizahı ve hikâye tarzını seviyorsanız; Kurt Russel ile  hız ve seksapelitesi yüksek, gerilim dolu bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız kaçırmayın…


Bu Eleştiriyi Paylaşın!