Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı
Yazan : Mustafa IRMAK

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı
Yönetmen
Joe Russo
Anthony Russo
Senarist
Christopher Markus
Stephen McFeely
Oyuncular
Chris Evans
Robert Downey Jr.
Scarlett Johansson
Sebastian Stan
Jeremy Renner
Tür
Aksiyon
Yapım
148dk. Abd, 2016

 

 

Kaptan'ı öne çıkaran ve filmin ismiyle başlayan tanıtımına bakmayın siz; belki Robert Downey Jr. ın etkileyici oyunculuğu ve sempatisi spotları kendisine çekiyordur....


Yeni bir "Yenilmezler" le daha karşı karşıyayız aslında. Siz bakmayın öyle Kaptan Amerika odaklı fragmanlara. Hulk'u ve Thor'u çıkar geriye kalan herkes burda. Sahi Thor ve Hulk neden bu macerada yoklar? Çizgi romanda bu macerada yer alıyorlarken neden filme konmadıkları bir muamma... Sanırım güç dengeleri ile ilgili bir konu. Düşünsenize, bu kavgada Hulk ve Thor bulundukları tarafta doğal bir üstünlüğe sebep olurlardı. Konmamaları aslında hem yeni karakterlere yer açmış hem de dengeyi sağlamayı kolaylaştırmış. 

Ve yine ve yeniden Iron Man...  Bana kalırsa maceranın herşeyi, hikayenin asıl odağı, hiç değişmeden bir Marvel klasiği olarak yeniden Iron Man. Kaptan'ı öne çıkaran ve filmin ismiyle başlayan tanıtımına bakmayın siz; belki Robert Downey Jr. ın etkileyici oyunculuğu ve sempatisi spotları kendisine çekiyordur yada belki tasarlanan da zaten budur. Ama kesin olan birşey varsa o da Tony Stark yenilmezler tayfasının ve hikayesinin moderatörüdür, nokta. Odağında olmasının aslında önceki filmler gibi burada da filmi alıp götürdüğünü, daha izlenir ve keyifli yaptığını da belirtelim. Sadece sade bir aksiyon değilde az biraz ruhu olan bir aksiyon izlememizi sağlıyor Iron Man. Marvel ekibi de bunun farkında ki hikayeye bazen Iron Man geçmişinden bazen de Robert Downey Jr. ' ın filmografisinden küçük hoş eklemeler yapıyorlar. Bu filmde Tony Stark'ın Spiderman'i ziyaretinde karşılaştığı aktriste dikkat mesela !!

Filmin görsel efektleri ve dahiyane aksiyon sekanslarına diyecek hiç birşey yok. Etkileyici ve göz kamaştırıcı. Antman havaalanı sahnesinde biraz inandırıcılık sınırlarımızı zorlasa da tahammül sınırlarında kalmayı başarıyor. Dekor ve kostümler harika. Yenilmezlerin yeni üyelerinede merhaba diyeceğiz. Sürprizlerle dolu bir Marvel macerası.

Karşı çıkanlar olacaktır ama sinemalarımıza yeniden musallat olan dublaj salgınından da bahsetmeli. Filmin gerçek seslerinin ve gerçek oyuncu reaksiyonları ve tonlamaları nin filme her zaman çok şey kattığına inananlardanım. Eskiden sadece animasyonlarda rastladığımız Türkçe dublaj sorunsalı yüksek gişe beklentili aksiyonlara da sıçradı ne yazık ki. Kanaatimce kolaycılık barındıran bir izleyici talebi bu ve bu talebe yanıtın bu denli yüksek olması da korkutucu. Dublaj konusunda çok başarılı olduğumuzu tamam ben de kabul ediyorum. Ancak filmi orijinal altyazılı izleyecek sinema ve seans bulamayacak hallere düşmek,  işte sorun burada. Sanırım bu sorunun bu denli derinleşmesinin altında da bu dublaj başarısı var. Dublaj iyi oldukça dublajlı film isteme eğilimi artıyor. Yani bunu seyirci belirliyor. 

Lütfen 3D ve lütfen orijinal altyazı ile "Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı" karşınızda. 

İyi seyirler...

yabancı film izle Mucizeler Parkı Türkçe dublaj izle Kaptan Marvel Türkçe dublaj izle Five Feet Apart full izle Game of Thrones 8. Sezon izle fullhdfilmizle olarak oluşturduğumuz yeni marka sitemizden yerli, türkçe dublaj ve altyazılı film & dizi izlemek imkanı sunuyoruz.


Bu Eleştiriyi Paylaşın!