Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Gerçeğe Çağrı
Yazan : Mustafa IRMAK

Gerçeğe Çağrı
Yönetmen
Len Wiseman
Senarist
Kurt Wimmer
James Vanderbilt
Oyuncular
Kate Beckinsale
Colin Farrell
Jessica Biel
Tür
Bilimkurgu, Aksiyon, Macera
Yapım
121dk. Kanada - Abd, 2012


Gerçek nedir? Hayallerinizin peşinden koştuğunuz digital bir tasarı mı? Ya gerçekten her şey düşüncelerinizden / rüyalarınızdan ibaretse?
Totall Recall rüya ve gerçeğin sınırlarının belirsizleştiği bir gelecekte yaşanıyor. Rüya gibi bir sonla da bitiyor.
Geleceğin savaşlar sonrası harap olmuş dünyasında burjuvanın proleterya ile amansız ve ahlaksız savaşı… “Düşüş” denen ve dünyanın merkezinden seyreden bir yol ile ulaşımı sağlanan  Birleşik Devletler ve  Koloni denen iki farklı toplum. ‘Koloni’ işçilerin ülkesi…  ’Düşüş’ iki toplumu birbirine bağlayan geçit. İronik bir isim; “Düşüş”. Hangisine düşüşü temsilen bu ismi taşıdığı net olmayan bir geçit. Gizlenerek Koloni’nin özgürlüğü için savaşanlar ile düzenin devamını isteyenlerin savaşı…
Filmin daha başlarından itibaren sürekli artan bir aksiyon ve görsel efektler patlaması. Etkileyici dövüş sahneleri. Yönetmen Len Wiseman özellikle tutkuyla filmlerinde oynattığı ‘Yeraltı’ serisinin güzel ve yırtıcı  oyuncusu Kate Beckinsale’in bulunduğu sahnelerde akıcı ve keyifli aksiyon sekansları yaratmayı başarmış. Sadece görsel efektlerle değil fizik yeteneklerini de başarıyla kullanan oyuncular kovalama sahnelerinde kanınızı donduracak sahneler yaratmayı başarmışlar.
Colin Farrel bazı sahnelerde tutukluk yapsa da oyunculuklar iyi.                                                                                                                          Len Wiseman


Hakimler ve işçilerin amansız mücadelesi. Artık silahlar çekilecek…
Ama ya gerçek? Hayallerin ve gerçeklerin iyice birbirine geçtiği bir dünya. Mutluluğun başarının ve özgürlüğün sadece teknolojik koltuklara oturularak yaşandığı bir dünya hem de. Gerçek nedir? Ya yaşadığınız tüm hayat dijital bir düzenekten ibaretse?
Len Wiseman “Matrix” serisi ile iyice yer eden bu sorunsalı kovalıyor ve yeni bir sayfa açmayı deniyor; tutsak bir ülkede, sadece işçilerden oluşan bir kolonide başlayan ve hakim sınıfa karşı olan özgürlük savaşını anlatarak.
Rüyanın ve gerçeğin sınırları silik; kim kazanacak bu savaşı? Filmin sonunda yaşanan bu zafer ya tamamen bir rüyadan ibaretse?
Aksiyon ve felsefenin keyifli bir seyri için buyrun sinemalara…


Bu Eleştiriyi Paylaşın!