Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Gençlik
Yazan : Mustafa IRMAK

Gençlik
Yönetmen
Paolo Sorrentino
Senarist
Paolo Sorrentino
Oyuncular
Harvey Keitel
Michael Caine
Rachel Weisz
Jane Fonda
Paul Dano
Tür
Dram, Komedi
Yapım
124dk. İtalya, Fransa, İsviçre, İngiltere, 2015

 

 

 

Sanki alp dağları yaşamın zirvesi ama aynı zamanda sessizliği ve sıradanlığı ile yaşlılığı simgeler gibi. 


İsviçre Alpler'inde otel ve sağlık merkezi karışımı bir tesiste geçiyor film. Orkestra şefi Fred ile yönetmen Mick ve otelin diğer bisürü konuğunun yaşlanmak, hayat ve ölüm üzerine fikirlerinden ve çelişkilerinden yola çıkan bir hikaye, Youth "Gençlik". "Muhteşem Güzellik" (2014) filmi ile yeteneğini ıspatlayan yönetmen Paolo Sorrentino Youth'da da sinemasal tüm enstrumanları çok iyi kullanarak hem hikaye anlatmada ki yeteneğini hemde özgün senaryolar yaratma gücünü bir kez daha ortaya koyuyor.

Alpler'in etkileyici doğal görüntülerinin yönetmenin işini kolaylaştırdığı aşikar. Ancak akıcı ve keyifli diyaloglar ile ince ince işlenmiş ana ve yan karakterlerin varlığı bu görselliği bir adım öteye götürüyor ve filmde etkin rol alan bir karaktere dönüştürüyor. Filmin hemen her karesinde bu görsellikten faydalanıyor yönetmen ve onu çok iyi kullanıyor. Buna otelin fantastik ve biraz sofistike mimariside eklenince iş oyunculara kalıyor. Eh orada da Michael Caine ve Harvey Keitel ana karakterlerde ve Rachel Weisz ve Paul Dano yan rollerde üzerlerine düşeni layıkıyla yapıyorlar.

Yaşamlarının sonuna geldiklerinin farkında, yaşamın ve ölümün sınırlarında gezen iki adam. Gençliklerinin onlara bıraktığı anılar üzerine derin sohbetler... Dostluk, vefa ve yüzleşmeler. Çocukları tarafından hataları ile yüzleşmek zorunda kalan ama çocuklarını da gerçeklerle yüzleştiren olgunlukları ve bilgelikleri ile yaşlı insanlar. Yer yer otelin diğer misafirlerine de uğrayan bu felsefi derinlik film boyunca asla ahkam kesmiyor, sizi rahatsız edip boğmuyor. Hatta yaşam ve ölüm üzerine aforizmalarla ilerleyen bu felsefi sohbetler filme renk katarak seyirciyi keyiflendiriyor.

Zamanla eskiyen düşüncelerinin yanında eskiyen bedenleri ile de tanışan ve onunla uyumu arayan yaşlılar...

Sanki Alp dağları yaşamın zirvesi ve aynı zamanda sessizliği ve sıradanlığı ile yaşlılığı simgeler gibi. 

Keyifli bir sinema deneyimi, iyi oyunculuklar... Filmin sonuna denk gelen David Lang'in bestelediği ve Sumi Jo tarafından söylenen Simple Song #3 şarkısı için bile izlemeye değer...

İyi seyirler...


Bu Eleştiriyi Paylaşın!