Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Dünya Savaşı Z
Yazan : Mustafa IRMAK

Dünya Savaşı Z
Yönetmen
Marc Forster
Senarist
Oyuncular
Brad Pitt
Mireille Enos
James Badge Dale
Ludi Boeken
Matthew Fox
Tür
Bilimkurgu, Aksiyon, Fantastik
Yapım
116dk. Abd, 2013


“Dünya Savaşı Z” gelmiş geçmiş en iddialı zombi filmi. Grafik anlamda abarttıkça abartmış ve sizler mantığınızın alamayacağı alanlara çekilerek görüntünün anestezisi altında tam 113 dakika geçiriyorsunuz.
Sakın ha bi durupta anlam aramaya kalkmayın lütfen…
Zombilerle geriye kalanların pardon biraz düzeltelim, zombilerle Amerikanın savaşı…
Tamamiyle Bradd Pitt adı ile çerçevelenen tanıtımı ve lansmanı bir yana bırakırsak,  tek kelime ile kötü bir film karşımızda. Kötü bir filmin film yıldızları tarafında nasıl izletilebildiğine iyi bir örnek…
Voodoo inancına göre “yeniden diriltilebilen insan” yani “zombiler”  korku sinemasının sık kullanılan argumanı idi. Çok büyük prodüksiyonlarda da kullanılan zombi efsanesi yeniden dirilme ve insan eti açlığı -bi anlamda yamyamlığı- özellikleri ile korku ve gerilim hikayelerinde kolayca kullanılıyor. Aslına bakarsanız zombi tarihi detaylı araştırmalar ve yayınlanmış ciddi kitaplarla dolu. Yani tümüyle kurgulanmış bir konu değil.

Marc Forster
Sanırım meseleyi bizim için bu kadar abartılı ve kimine de sıkıcı hale getiren hikayenin çok sık kullanılması olmuştur. Dünya Savaşı Z zombi kuşatmasına karşı dünyayı savunan Amerikalıların hikayesi. Hatta hikayenin bir yerinde İsrail gizli servisinin zombi istilasını önceden kestirip aldığı önlemleri izleyecek ve devamında olanlarıda ilgiyle takip edeceksiniz.
Hollywood hollywood…


Bu Eleştiriyi Paylaşın!