Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Düğün Dernek
Yazan : Mustafa IRMAK

Düğün Dernek
Yönetmen
Selçuk Aydemir
Senarist
Selçuk Aydemir
Oyuncular
Ahmet Kural
Murat Cemcir
Rasim Öztekin
Tür
Komedi
Yapım
106dk. Türkiye, 2013


Baştan söyleyelim; uzatmanın ve lafı dolandırmanın bir anlamı yok bu film, kendine has oyunculuğu ve yetenekleri ile bir Ahmet Kural filmidir. Filmin ilk dakikasından sonuna kadar mimikleri, fizik oyunculuğu yani şekilden şekle soktuğu bedeni ile bir Ahmet Kural gösterisi…
Sıvas’lı İsmail’ in oğlu Tarık Letonya’lı Monica ile evlenecektir. İsmail Esenyurt’ da yaşayan kankaları tüpçü Fikret (Ahmet Kural), Çetin (Murat Cemcir) ve öğretmen Saffet’i de işin içine sokarak bu düğünü baba olarak yapmaya girişir. Ama aksilikler peşini bırakmayacaktır.
Aslında bir uçak mühendisi olan yönetmen Selçuk Aydemir; “Çalgı Çengi” ve  ”İşler Güçler” de de Ahmet Kural ve Murat Cemcir’ le çalışmış ve hitap edeceği seyirci popülasyonunun fizibilite çalışmasını önceden yapmıştı. İşte “Düğün Dernek” bu fizibilite çalışmasının doğru yapıldığını ve bu tarzın seyircisinin olduğunu kanıtladı. Zaman zaman bel altı sokak dilinden beslense de irrite etmeden, akılcı espriler ve başarılı beden dili ile samimi komik karakterler yaratarak filmin başarılı olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Bu stilde filmlerde sinemada izleniyormuş. Her zaman kontrolsüz ve sınırsız bel altı ile komik olmaya çabalayan bir Recep İvedik olmak gerekmiyormuş !

                                                                                                                                                                          SELCUK AYDEMIR    
Açıkçası film “İşler Güçler” dizi yönetmenliğinden kalma olacak, estetik bazı kusurlar barındırmakta.  Ama bana kalırsa başında sonuna kadar sıkmadan ve yormadan sizi perdede tutan ritmi ile bunu kapatmayı başarmış.  Düğün Dernek’ de yan roller ve özellikle gözümüzün alışık olduğu Rasim Öztekin’ in dengeli ve başarılı komedi oyunculuğunun da katkısı ile tempolu ve ziyadesiyle komik dakikalar sizi bekliyor. İşler güçler’ de ki alışkanlıklarımızdan olacak Sadi Celil Cengiz nereden fırlayıp çıkacak diye beklesek de o bu filmde yok. Ama ikili onu aratmayacak bir oyunculuk sergilemiş. Ve artık Ahmet Kural’ ın mimik kullanımında ülkemizin en iyilerinden olduğunu söyleyebiliriz. Yüzünü ve bedenini sizi şaşırtacak derecede esnetebilen bir oyuncu Ahmet Kural ve filme damgasını vurmuş.
Konuk oyuncular da sağlam isimlerden seçilmiş. Emel Sayın’ ın tatlı katkısı ve Sırrı Süreyya Önder’ in kısa ve başarılı küçük oyunculuğu ile de taçlandırılan filmi mutlaka izleyin derim…


Bu Eleştiriyi Paylaşın!