Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Celal Ile Ceren
Yazan : Mustafa IRMAK

Celal Ile Ceren
Yönetmen
Togan Gökbakar
Senarist
Oyuncular
Şahan Gökbakar
Ezgi Mola
Tür
Komedi
Yapım
114dk. Türkiye, 2013


Şahan Gökbakar “Recep İvedik” serisi ile sinema dünyamıza, komedi sinemamıza diyelim hareket getiren bir oyuncu, yapımcı.

“Recep İvedik” serisi kimi çevrelerce kıyasıya eleştirilen filmlerden olmuştu. Argo kullanımı, esprilerin estetikten yoksunluğu ve hitap ettiği çevre ve hatta bu argo ve kimilerince ‘kaba’ olarak nitelenen çevreyi legalize ettiği ileri sürülerek şimşekleri üzerine çekiyordu. Kısmen haksız da değildi bu eleştiriler. Tüm “Recep İvedik” serisi güldürmesinin yanında, kadını ötekileyen ve ‘küçülten’ erkek egemen ‘maskülen’ bir yaşamı olumlayarak onayan bir sinema serisiydi.

Eleştirilere rağmen kısmen de olsa, zorlama bu kabul edilebilirlik hadi lafı dolandırmayalım istemeye istemeye filmini yapabilme özgürlüğü hakkı olduğu söylenmekteydi.

Oysa Şahan Gökbakar “Celal ile Ceren” filmi ile sinema anlayışını bir kademe üste çıkararak -aşağımı indirerek demeliyim-  sınırsızlığını ve kadına bakışını ciddi derecede erozyona uğratıyor. Artık seviyeyi bel altından da aşağıya alıp erkek egemen sosyolojinin tam göbeğinden hikâyesini anlatıyor.  Fermuarları indirilmiş erkeklerin kadına saygısız, aşağılayan, kadını bir meta olarak alıp sürekli ona küfreden alanına sizi sokuyor.

İnanılmaz kısır bir senaryonun içinde kadının tüm değerlerini aşağılayarak kadını sadece -özür dilerim ama yazmalıyım- ‘koymak, kaymak, sokmak, geçirmek’ kelimeleri ile anan bir filmden bahsediyorum. Oyuncuların yeteneksizliği ve yönetimin lüzumsuzluğu, hemen hiçbir teknik özellik taşımayan kareleri ve kusan, salyalar akıtan öğüren ve bilmem daha tüm çeşitli akışkan uçuşken çıktıları ile şahanın erkekleri…

TOGAN GOKBAKARKendince haklı sebepleri olduğunu söylüyor; bu karakterler yaşamıyor mu? Evet yaşıyor… Erkeklerin çoğu böyle konuşmuyor mu? Evet konuşuyor. “Recep İvedik”i izlettirmedim mi milyonlara? Evet izlettin… MiIyonlar kazanıyor muyum? Evet kazanıyorsun.

Peki sinema anlayışım komedyenliğim ile ve hitap ettiğim kitle ile Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan ile aynı kefede miyim? Hayır ne mutlu ki değilsin. Emekle espri üretmektense kolaycı bir komedinin rahatlığına sığınarak vasat olmaktan kurtulamamış yine Şahan Gökbakar…

Eğer kişiliğinize hitap etmiyor ise erken ayrılmak zorunda kalacağınız, sosyolojimizin yararsız, tüketen, suça meyilli ucu kırış kırış hangi karakteri varsa önünüze taşıyan, kendinizi ve ruhunuzu sakınmanız gereken bir psikososyolojik bozukluk abidesi….


Bu Eleştiriyi Paylaşın!