Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Cafe Society
Yazan : Ozan PALAZ

Cafe Society
Yönetmen
Woody Allen
Senarist
Woody Allen
Oyuncular
Jesse Eisenberg
Kristen Stewart
Steve Carell
Blake Lively
Tür
Komedi, Romantik, Dönem
Yapım
Abd, 2016

 

 

Karakterlerin değişimi seyirciye iyi aktarılamamış olsa da oyuncu tercihleri hem gişe açısından hem de karakterlere uygunluk açısından tam isabet denilebilir.
 


Usta yönetmen Woody Allen’ın son filmi Cafe Society muhteşem oyuncu kadrosuyla göze çarpan, 1930ların şatafatlı Hollywood dünyasını bir aşk üçgeniyle seyirciye sunan bir dönem filmi. 

Bobby (Jesse Eisenberg) babasının sıkıcı  işini yapmak istemeyen ve hayatına yeni bir yön kazandırmak isteyen New York’lu bir gençtir.Bobby  annesinin de yardımıyla Hollywood’da ünlü bir yapımcı olan dayısı Phil Stern’ün yanında iş bulmak için yola çıkar ve hayatı belki de onun da beklemediği bir şekilde yön kazanır. 

Senaryosu Woody Allen’a ait olan filmin  ana hikayesi sıklıkla seyirciye sunulan bir Hollywood yapımından öteye geçemese de Allen’ın diğer filmlerinden aşina olduğumuz yan hikayelerin kullanımıyla hikaye güçlü tutulmaya çalışılmış. Bir yandan Bobby’nin hızla gelişen Hollywood film endüstrisinde ilerleyişini ve aşık oluşunu izlerken diğer yandan Bobby’nin New York’taki ailesinin maceralarına tanıklık ederiz. Yönetmen senaryonun eksikliklerini seyircinin odağını ana hikayeden yan hikayelere aktararak,  iki hikaye arası karşıtlık oluşturarak ve en nihayetinde hikayeleri birleştirerek kırmaya çalışıyor. Akıllıca ve akıcı bir şekilde yazılmış diyaloglarla film ritmini yakalıyor. Karakterlerin değişimi seyirciye iyi aktarılamamış olsa da oyuncu tercihleri hem gişe açısından hem de karakterlere uygunluk açısından tam isabet denilebilir.

Hollywood ve film endsütrisinin çekiciliği ışık kullanımı ve renk tercihleriyle oldukça iyi yansıtılıyor. New York sahnelerinde daha soğuk renkler tercih edilirken Hollywood sahnelerinde sıcak renkler tercih edilmiş ve hikayeler arası karşıtlık görselle sağlamlaştırılmış. Kostüm ve dekorlar dönemi oldukça iyi betimleyecek şekilde hazırlanmış. Sanat yönetiminin ve mizansenin büyük katkısıyla film güzel bir görsel sunuyor ve görsel, dönemin popüler caz şarkılarıyla desteklenerek dönem filmlerinden beklediğimiz atmosferi iyi aktarıyor.

Woody Allen iyi bir dönem filmi yapmış olsa da onun ustalığından beklenenleri tam karşılayamıyor. Cafe Society türe yeni bir şeyler katmasa da iyi bir seyirlik.
    
    


Bu Eleştiriyi Paylaşın!