Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Boşluk
Yazan : Mustafa IRMAK

Boşluk
Yönetmen
Gaspar Noé
Senarist
Oyuncular
Nathaniel Brown
Paz de la Huerta
Cyril Roy
Tür
Dram, Fantastik
Yapım
150dk. Fransa - Kanada - İtalya - Almanya, 2009


“Irreversible” dan bilirsiniz onu, filmlerinden sonra çok konuşulan bir yönetmendir kendileri, biraz sinema ile ilgili iseniz filmlerini izlemeniz gereklidir, bunu istersinizde…. Ama şimdiye kadar ki Gaspar Noe deneyimleri rahatsız eden kareleri ile anıldığından filmin sarsıcı olma ihtimali yüksektir.. Sinemanın çılgın yönetmeni; yine yeni bir sinema deneyimi yaşatacak size. Şimdiye kadar bir filmi tamamlamadan terkeden sayısının bu kadar olduğu bir festival filmi daha izlememiştim. Saatin gece yarısını geçmesininde etkisi ile ; sıkılan, bunalan ve dahası rahatsızlık veren film karelerinden bitap düşüp salonu terkeden bir dolu seyirci…
Gaspar Noé
Midenize bir yumruk gibi gelicek; hep daha dibe vuran, uyuşturucu ve gece hayatına, Oskar’ın gözünden -tam anlamı ile gözünden ama- bir bakış. Kamera göz seviyesinde ve tamamen bir gözün haraketleri ile senkronize… Özellikle ayna sahnelerinde etkileyici bir  teknik başarı sağlanmış. Oskar kız kardeşini yanına alır, inanılmaz bir bağla bağlıdırlar. Fakat yaşadıkları büyük travmalar onlara rahat vermez.

Bazen abartılı derecede absürtleşen, tekrarların içinde sizi boğan, seks ve gece hayatı üzerine, bence sonu getirilmesi zor bir sinema olayı. Evet film çok zor çekildi, karmaşıktı, üzerinde çok konuşuldu .. Ama o  kadar işte… Salondan çıkan çıkana.. Belki de biz salonda kalanları sinemada tutan şey, yeni ve bence etkileyici bilgisayar efektleri ile dizayne edilmiş halüsinasyonlardı. Belki de başarılı bir hipnozla salonda tutuverdi bizi yönetmen.

Daha giriş jeneriği ile başlayan halüsinatif, kışkırtıcı ışık oyunları ile; gözünüzde flaş patlamış sanıcaksınız.


Bu Eleştiriyi Paylaşın!