Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Başkalarının Hayatı
Yazan : Mustafa IRMAK


Başkalarının en gizli anlarına tanık olmanın dayanılmaz çekiciliği… Belki de gücü demeliyim. Demir perdenin halen kalkmadığı zamanların Doğu Almanya ‘sında, bir gizli tanığın gözünden özgür kalemlerin başına gelenler. Doğu Almanya’nın baskı altında ki toplumunda, sürekli sorgulanan insanlar…  

Gerd Wiesler’in, yazar Georg Dreyman’ı gözlemlemekle görevlendirilmiş bir yüzbaşının hikayesi… Bir gizli ajanın, doğrulukla sınavı…  

Bildiğiniz bir yönetmen. Florian Henckel von Donnersmarck… Daha sonradan “Turist” gibi garip ve anlaşılması zor bir aksiyon / yeniden çevrimle karşımıza çıkmıştı. “Başkalarının Hayatı” nı izleyenleri “Keşke bu filmle karşımıza çıkmasaydı.” diye düşündüren filmdi “Turist”.  

 

Gerd Wiesler (Ulrich Mühe), başkalarının hayatının en gizli detaylarına tanık olan bir subay. Bir demir perde bekçisi. Bu gözlem sırasında yaşadığı dönüşüm. Yönetmene Oscar getiren hikayenin en çarpıcı yanı işte bu dönüşüm.  

Bir tür katarsis yaşayan subay, iyiye evrilebilecek mi?  

Alman Sineması benzerine az rastlanan bu gerilimle Oscar’ ı alıverdi.  Florian Henckel von Donnersmarck

Başkalarının en çıplak haline tanık olmanın dayanılmaz ağırlığı yıkıcı olabilir… Hele saygı uyandırmışsa sizde… Hayatını Alman Gizli Servisi’ ne adamış bir yalnız adamın belki de gerçek insanlarla yaşadığı bu çarpışma ve peşinden gelen dram…  

Martina Gedeck, Christa rolünde nefes kesici…  

Yarattığı atmosfer ve renk seçimleri ile  baskı psikolojisini başarı ile yansıtabilmiş yönetmen. Bu atmosfer, bir dönem filminin gerektirdiği her şeyi layıkıyla karşılıyor. Hikayesi ve kurgusu ile her şeyin tabiri caizse tıkır tıkır işlediği bir sinema örneği.  

Hayatı çekilmez bir adamın, öylesine yaşadığı çekilmez hayatının beklenmedik bir zamanında, sıradan olmayan hayatlarla karşılaşması. Aşk… Belki de eksikliğini derinden hissettiği bir şeye tanıklık ederken hissettiği özlemi… Filmin öyle bir anı gelecek ki, sizi yüzbaşının o yalnız dünyası ile özdeşleştiren karelerde, başkalarının hayatı üzerine ahkâm kesen istihbarat dünyasının mide bulandıran soğukluğunu hissedecek, yüzbaşının yaşadığı ama  kabullenemediği bir hayatı sürdürdüğünü izleyeceksiniz.  

Baskıcı bir devletin insanları kendi dünyalarına nasıl hapsettiğini, yalnızlaştırdığını; karşı taraftan bir yüzbaşının, bir gizli ajanın penceresinden göreceksiniz.  

Sürpriz sonu ile de iyi bir final yapan bu filmi sakın kaçırmayın…


Bu Eleştiriyi Paylaşın!