Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Aşk
Yazan : Mustafa IRMAK

Aşk
Yönetmen
Michael Haneke
Senarist
Oyuncular
Emmanuelle Riva Isabetle Huppert
Jean louis Trintignant
Tür
Dram
Yapım
127dk. Fransa - Almanya - Avusturya, 2012


Filmi Adana Altın Koza film festivalinde izleme fırsatı bulmuştum  Hanekenin diğer filmleri gibi rahatsız edici olmak yanında çarpıcı idi. Ancak film hakkında asıl değinilmesi gerekenin oyunculuklar olduğu gerçek. Daha film başlar başlamaz ağır ağır içinize işleyen bir korku ve endişe, Yalnızlık…
Aşk ve yalnızlık korkusu….
Tüm yaşamınıza tanık olmuş hayat arkadaşınızı uğurlamak ne kadar kolay olabilir ki… Michael Haneke hemen her gün yaşanan klasik ve sıradan bir uğurlamaya yakından ama çok yakından bakıyor.

MİCHAEL HANEKE
Hisler, düşünceler, öfkeler, Tanrı’nın varlığının sorgulanması.. Neden biz… Bunu kimse bilemez.. Sıradan hayatın birdenbire üzerinize geldiği ve sizin direncinizi sorguladığı zamanlar… Bir dar alan çalışması. Tiyatro çalışmalarını ve bu çalışmalarını nasıl aşkla devam ettirdiğini bildiğimiz Haneke hemen tamamı evde geçen filmi ile etkileyici olmayı başarıyor.
Filmografisi bu şekildeki etkileyici filmlerden oluşan Haneke insan psikolojisi konusunda nasıl bir usta olduğunu bize ispat ediyor. Yakın çekimler, uzun ve düşündürücü Haneke kareleri.
Ölüme teslim etmeniz gereken sizin her şeyiniz ise bu teslim her açıdan zorlayıcı ve zor olabilir.
Bir ustalık mertebesi filmi… Sakın kaçırmayın…


Bu Eleştiriyi Paylaşın!