Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Yozgat Blues
Yazan : Mustafa IRMAK

Yozgat Blues
Yönetmen
Mahmut Fazıl Coşkun
Senarist
Tarık Tufan
Oyuncular
Nadir Sarıbacak
Ercan Kesal
Tansu Biçer
Ayça Damgacı
Tür
Dramatik komedi
Yapım
96dk. Türkiye - Almanya, 2013


Kıt kanaat yaşamını devam ettiren Yavuz öğretmen (Ercan Kesal) ile çekilmez hayatı yüzünden yeni yaşam deneyimlerinin arayışında olan Neşe’nin (Ayça Damgacı), psiko-dramatik biraz da trajikomik hikayesi.

Aslına bakarsanız “Yozgat Blues” tutunamayanların hikayesi. Yavuz öğretmenin bir tanıdığı aracılığı ile bulduğu sahne işi için Yozgat’a gitmesi gerekir. İstemeye istemeye Neşe’yi de yanına alarak gider Yozgat’a…  Yeni bir iş edinen kahramanlarımızı küçük bir Anadolu şehrinin boğuk, sıradan ve kıpırtısız hayatı beklemektedir. Neşe yeniden var olmaya gelmiş gibidir bu şehre. Neşe Yozgat da kalmanın yollarını ararken, Yavuz yaşlılığını ve artık geriye dönülemez olanı; yeniden başlama şansını kaybettiğini iyiden iyiye hissetmektedir.

                                                                                                                                                                                                                            
                                                                                                                                                                                                                            Mahmut Fazıl Coşkun
Fonda iç burkan gri tonları ile Yozgat ve sahnede etkileyici bir şekilde dizayn edilmiş karakterleri ile enfes bir film bulacaksınız. Her karesine sızan Tıklayarak   sizinde dinleyebileceğiniz “L’Ete İndien” … Joe Dassin’in harika müziği filme damgasını vurmuş.
Durağan sahneleri, bu sahnelerdeki kıpırtısız mimikleri ile Ercan Kesal “Yavuz” karakterinde çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Sürekli düzelttiği peruğunda karşılığını bulan, yaşamının en değerli kaynaklarını bir bir kaybeden bir karakter. Oynaması zor bir karakter “Yavuz”; naif, yenilmiş, hayattan saklanan, yanı başında ki kadını arzulayan ancak sadece süreci izleyen, ha bire geç kalmışlığını yaşayan ve güçlü görünmeye çalışan bir kişilik. İyi kalpli ama… Belki de tüm film boyunca sizi yanında tutabilmesini sağlayan da budur.

Yan rollerde ki oyunculuklar da çok iyi. Nadir Sarıbacak’ın başarıyla oynadığı DJ Kamil karakterinde hayat bulan küçük şehir karikatürleri, ilginç kişilikler. Evlenip bir hayat kurmak için denemelerden bıkmayan Sabri (Tansu Biçer)… Gidememişlerin -İstanbul’a- gidememe hikayeleri… Aslına bakarsanız “Gidememişlerin tutunamayanlarla buluşması” bu filmi anlatan en doğru ifade olacak.

Adana Altın Koza’da ve Malatya’da takdirleri ve ödülleri toplayan kararlılıkla sinemasını geliştiren bir yönetmen Mahmut Fazıl Çoşkun.

Kaçırılmaması gereken bir film “Yozgat Blues”… İyi seyirler…


Bu Eleştiriyi Paylaşın!