Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Recep İvedik 4
Yazan : Mustafa IRMAK

Recep İvedik 4
Yönetmen
Togan Gökbakar
Senarist
Oyuncular
İrfan Kangı
Cem Korkmaz
Tür
Komedi
Yapım
117dk. Türkiye , 2014


Uzun uzadıya anlatacak pek bir şey yok… O bir fenomen… Daha dördüncüsünün fragmanları ortada yokken konuşulmaya başlanmıştı bile. Sonra fragmanı ile zaten kıyamet koptu. Bugün Türkiye’nin hemen her salonunda üç beş kopya ile vizyona girme cesareti gösteren ve salonları tıka basa dolduran Recep İvedik fırtınası yeniden başlamış bulunuyor. Şahan Gökbakar bir kesim tarafından kültürel erozyona sebep olmakla ve “kabalığı” sempatik göstermekle suçlanıyor. Buna karşılık Şahan Gökbakar hislerini ifade edemeyen insanların korkusuzca her şeyini ortaya döken Recep İvedik karakterinden zarar göremeyeceklerini iddia ediyor.

Fazla söylenecek bir şey de yok aslına bakarsanız. Önceki Recep İvedik’lere hemen hiçbir şey eklemeden yeni Recep İvedik skeçleri ile serinin dördüncüsü karşımızda.

Serinin bu bölümünde mahallenin çocuklara ait tek top sahasına inşaatı engellemek isteyen Recep İvedik, çok izlenen ve binlerce takipçisi olan Survivor yarışmasına başvurur. Güngörenin dar gelirli insanlarına ve yeniden yapılanmada yaşanabileceklere inceden dokunan Recep İvedik, 500 milyarı kazanmalı ve mahallenin tek top sahasını kurtarmalıdır. Filmin bu ânından sonra yarışma adasına gider ve filmin sonuna kadarda orada kalır.

TOGAN GOKBAKARRecep İvedik filmin özellikle başında çizdiği halk kahramanı imajını film boyunca korumaya çalışmış. Ancak seride dördüncülere ulaşmış olmanın malzeme sıkıntısı yüzünden olacak Şahan Gökbakar Survivor yarışması ile filmi neredeyse doldurmuş. Baştan sona bir yarışma filmi var karşımızda. Filmi izlenir yapmak için yapılan bu manevra da yetmiyor tabii ki ve sonlara doğru espriler ve komik skeçler iyice etkisini yitiriyor ve tempo düşerek film sıkıcılaşıyor.

Hakkındaki çok eleştirilen yönlerini özellikle de bel altı esprilerini biraz törpülemiş bir Recep var karşınızda. Yani dördüncü Recep daha kolay hazmedilir bir Recep.

“Gen” filmi dışında filmografisi Recep İvedik yönetmenliği olan (Celal ile Ceren’ in Recep İvedik’in mutant genlerini taşıyan Celal’ini de Recep İvedik sayarak) Togan Gökbakar’ın yönetmen olarak sinemasal varlığına bu filmde de hemen hemen hiç rastlanmıyor. Film Recep İvedik ve Şahan Gökbakar filmi olmayı sürdürüyor.

Sadece ve sadece gülmek için Recep İvedik karşınızda…


Bu Eleştiriyi Paylaşın!