Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Görevimiz Tehlike 5
Yazan : Mustafa IRMAK

Görevimiz Tehlike 5
Yönetmen
Christopher McQuarrie
Senarist
Christopher McQuarrie
Oyuncular
Tom Cruise
Jeremy Renner
Simon Pegg
Tür
Aksiyon , Casusluk
Yapım
132dk. Amerika, 2015

Öncekilere kıyasla hemen hemen :) abartılı durmayan aksiyon sahneleri ve görsel tasarımı ile de kabul edilebilir mantık sınırlarında bir Görevimiz Tehlike ile karşı karşıyayız.


1960'larda başlayan Görevimiz Tehlike dizisini hatırlayanlar bilirler; Tom Cruse'lu filmlerin başında da yanan o kibrit çöpü ve dinamitin fitilinin ateşlenecek olması size karşı karşıya olunan tehlikenin ilk ve en önemli habercisidir.

Dizili zamanlardan hatırladığım, şimdilerde size komik gelecek teknolojiler kullanılması ve pek başarılı olmasa da dönemin en iyi görsel efektlerinin kullanılarak hazırlanmış patlama veya aksiyon sahneleri.

Ardından süper ajan Ethan Hunt ve ekibinin akıllara zarar aksiyonları ve görsel efektleri ile Tom Cruse' lu sinema serisi başladı. Serinin ilk filmlerinde tadına doyulmayan ama her yeni filmle biraz daha azalan o ekip çalışması ve ekip ruhu beşinci filmle yeniden yakalanmış ve zeka dolu keyifli bir ajanlık hikayesi ile izlemesi keyifli bir film ortaya çıkarılmış. Senarisliği ile bilinen yönetmen Christopher McQuarrie başından sonuna hatasız bir hikaye kurgulayarak bunu abartılı olmayan ve etkileyici görsel efektlerle destekleyerek akıcı bir aksiyon filmine imza atmış.

Hala dublör kullanmadan bazı sahneleri çektiğini söyleyen yenilmez ajan Ethan Hunt rolünde Tom Cruse, tüm zorlu aksiyon sahnelerinin zorluklarının üstesinden başarıyla geliyor. Öncekilere kıyasla hemen hemen :) abartılı durmayan aksiyon sahneleri ve görsel tasarımı ile de kabul edilebilir mantık sınırlarında bir Görevimiz Tehlike ile karşı karşıyayız.

Ethan Hunt tabii eğer kabul ederse yeni ve şimdiye kadarki en zorlu görevine başlayacaktır. Tehlike büyüktür ve bu tehlike ekibin tasfiyesinin planlandığı büyük bir kumpasın ortaya çıkması ile giderek artar. Alabildiğine aksiyon ve inanılmaz etkileyici bir akış sağlayan kurgu... Herkes işinin hakkını vermiş...

Tom Cruse daha olgun bir ajan artık... Hafiften yaşlanıyormu ne? Direniyor diyelim. Ama dublörsüz tüm sahnelerde sınırlarını zorlamış, tebriği haketmiş...

Keyifle izlenecek eğlenceli bir aksiyon filmi...

İyi seyirler...


Bu Eleştiriyi Paylaşın!