Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Borsa: Para Asla Uyumaz
Yazan : Mustafa IRMAK

Borsa: Para Asla Uyumaz
Yönetmen
Oliver Stone
Senarist
Allan Loeb
Stephen Schiff
Oyuncular
Josh BroliN
Shia LaBeouf
Carey Mulligan
Charlie Sheen
Michael Douglas
Tür
Dram
Yapım
127dk. Abd, 2010


Yaralı Yüz (senaryo yazarı) (1983), Müfreze (1986), Wall Street (1987) , The Doors (1991) , JFK (1991), Katil Doğanlar (1994),Nixon (1995), Kazanma Hırsı (1999), Comandante (2003), Büyük İskender (film) (2004) , Looking for Fidel (2004), World Trade Center (2006) ve nihayet hayatının ilk devam filmi Wall Street: Money Never Sleeps “Borsa, Para Asla Uyumaz”.

Bir sinema devi Oliver Stone. JFK ve Katil Doğanlar’ dan sonra hemen her filmiyle bu karizmadan tüketen bir büyük sinema adamı… Yaptığı bu inanılmaz filmlerden sonra defalarca bizi sinemaya sadece adı o afişte yazıyor diye koşturan ve hayal kırıklıkları ile döndüren bir büyük yönetmen.

Düşünün; Amerika’ da milli gelirin %90 ‘ dan fazlasını elinde tutan, en zengin %1′lik zümre ile ilgili bir film yapacaksınız ve borsa denen bu kurtlar sofrası ile ilgili bir hikayeniz var elinizde ama sonuçta, cici, hüzünlü ve çoğu zaman sempatiden kırıldığımız bir romantik film çekeceksiniz… Ve siz Oliver Stone’ sunuz…

İnanılmaz bir hayal kırıklığı. Bu finans devleri, kirlenmiş bankacılık sistemi ve karanlık ilişkilerin cirit attığı WallStreet Borsası’ ndan; tabiri caizse bir “balon hikaye” sizi bekliyor… Oliver Stone hicvinden eser bile yok.

Gordon Gekko hapisten yeni çıkmıştır. Beş parasızdır, bekleyeni yoktur. Para hırsı ailesine malolmuş ve hayatla tek bağı olan kızı ondan nefret etmektedir. Borsa; yalanlar, spekülasyonlar ve krizlerden geçilmiyor haldedir. Gekko bu kez  durumdan nasiplenebilecek mi? Bir koyup yüz kazanmak için yaptığı ayak oyunları bu sefer işe yarayacak mı?

“Hırs iyi değildir” diyor Gordon Gekko. Ama tüm film Gordon’ un hırsı ve intikam arzusu ile dolu dolu…Oliver Stone

JFK ‘ yi yapan kim di ki?

Borsa düzeni ve faiz sistemi ile habire cebinizden ayıklayan bu %1′lik zümreye diyecek bir şeyi olmayan Stone sinemasını geçtim; bari şu bilet parası cebinizde kalsın diyorum…


Bu Eleştiriyi Paylaşın!