Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum
Film Eleştirisi, Sinema, Film eleştirileri, Film kritik, Film yorum


Araf ( Altın Koza 2012 )
Yazan : Mustafa IRMAK

Araf ( Altın Koza 2012 )
Yönetmen
Yeşim Ustaoğlu
Senarist
Yeşim Ustaoğlu
Oyuncular
Neslihan Atagül
Barış Hacıhan
Özcan Deniz
Nihal Yalçın
Ilgaz Kocatürk
Tür
Dram
Yapım
120dk. Türkiye - Almanya - Fransa, 2012


Arada kalmışların hikâyesi… Masumiyetleri ile günahkârlıklarına karar verilememişlerin cennetin kapısında bekletildikleri “Araf”.

Zehra (Neslihan Atagül) otobanın kıyısında bir dinlenme tesisinde yemek dağıtıcısıdır. Erken saatte yollara düşer, geç saatlere kadar çalışır. Sırt ağrıları vardır. Sıradan bir kasabalı kızdır Zehra. Gitmeyi hayal eder.  Ama mutludur ailesiyle. Tüm gün beraber çalıştığı Olgun (Barış Hacıhan) ile eğlenmeyide başarabilir. Sonra bir gün kamyon şöförü Mahur (Özcan Deniz) ile karşılaşır. Sıradan hayatı bu aşk ile tamamen değişecektir. Ardından üçüncü sayfa haberlerinin, “reality show” ların kanınızı donduran hikâyelerinden biri başlar.

TV karşısında bu hikâyeleri kurgusal hikâyeler ve diziler gibi izlerken birdenbire kendisini hikâyenin orta yerinde bulan şaşkınların tedirginliğidir “Araf’a gitmek”.

                                                                                                                                                                                                              YESIM USTAOGLU

Zorlu yaşamların hikâyesine değinen “Araf”, karısına zulmeden bir alkolik koca, babasının kafasını kesmeyi hayal eden bir oğul, şehrin bir köşesinde kaderini kabullenip yaşayan bir yalnız kadının yeridir. Zehra etrafında dönen bu cehennemi aşkı ile aşmayı hayal eder… Ama hayat zorlu tarafından Zehra’ya bir demet sunar.

Yeşim Ustaoğlu bu hikâyeyi “Pandoranın Kutusu”nun çekimleri esnasında yazmış. Uzun ve durgun kameranın, detayı resmeden sekanslarında başarılı bir festival hikâyesine de imza atmış.

Gerçeğin kanınızı donduran sahnelerine de hazırlanın. Bir üçüncü sayfa haberi yaşanıyorken her şeyi tüm açıklığı ile size gösteren başarılı bir çalışma. Reality Showlarda izlediğimiz hemen yanı başımızda yaşanan bu hikâyelerin nasıl oluştuklarına kamerasını tutmuş.

Oyunculuğu ile daha adını çok duyacağımız Neslihan Atagül artık büyümüş. Yüzünde sakladığı hüznü başarıyla size aktarabilen nadir genç oyunculardan biri o. Özcan Deniz ise filmde tamamen sessiz bir karakter Mahur’u oynuyor. Hiç ama hiç konuşmuyor. Karizmasıyla tezat tiz sesine ironik bir yaklaşımı mı tercih etti acaba yönetmen ?

Ödülsüz ayrıldığı bu festivalden sonra Yeşim Ustaoğlu, umarım zekidemirkubuzvari bir festival dargınlığı yaşamayacaktır. Festivallere katılmak sadece ödül almak için değildir.

Festivaller gibi sinemasal şölenlerde her zaman görmek istediğimiz filmlerden biri “Araf”…

Kaçırmayın. İşiniz kolay çünkü artık vizyonda da… İyi seyirler…


Bu Eleştiriyi Paylaşın!